Opylení je zodpovědné za biologickou rozmanitost rostlinných i živočišných druhů. Je to nejviditelnější a nejrozsáhlejší reprodukční mechanismus přírody. A není lepší opylovač než včely.

Vzhledem k tomu, že rostliny jsou trochu omezené, pokud jde o pohyb,  potřebují prostředek k přenosu pylu z jejich samčích částí (tzv. prašník) do samičích částí (tzv. stigma).

Když včela přistane na květině, přitahuje pylová zrnka elektrostatickou silou. Mezi kladným nábojem včely a záporným nábojem rostliny dochází k výměně iontů. Takto včela získává pyl a poté jej přenáší k ostatním rostlinným druhům.

Jediné včelstvo dokáže opylovat tři miliony květů denně.

Včely opylují asi 70 ze 100 druhů plodin, které živí 90 procent světové populace. Druhy, které jsou přímo závislé na opylování, jako jsou jablka, borůvky, třešně, pomeranče a tykve, by bez přispění včel zmizely.

Když včely opylují, přispívají k bezpečnosti plodin a pomáhají zachovat biologickou rozmanitost. Bez včel jsou lidé v nesnázích. 

Ale kromě toho, že jde o nejúčinnějšího opylovače na světě, existuje spousta zajímavých věcí o včelách, které pravděpodobně nevíte. Tady jsou některé z nich:

Včely mají propracovanou paměť

Studie publikovaná v The Journal of Experimental Biology prokázala, že navzdory svému malému mozku mají včely sofistikovanou paměť a jsou schopny si zapamatovat úkoly v časovém kontextu. Jak již bylo řečeno, včely mohou „plánovat“ své aktivity v čase a prostoru a používat kontext k určení, kterou akci a kdy provést.

Včely mají výjimečnou navigační paměť k letu domů

Vědci prokázali, že včely nacházejí cestu domů tím, že se „orientují “ ve vztahu k dominantním lineárním krajinným prvkům.

Studie publikovaná v časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience ukázala, že včely používají „ navigační paměť “ – jakousi mentální mapu oblasti, kterou znají – k vedení svých vyhledávacích letů, když hledají svůj úl.

Lineární krajinné prvky, jako jsou vodní kanály, cesty, okraje polí a hranice, se zdají být důležitými součástmi této navigační paměti.

Včely mají mnoho očí

Včely mají dva typy očí : složené a jednoduché. Mají dvě velké složené oči a tři malé jednoduché oči.

Složené oči jsou na obou stranách hlavy a jsou rozděleny do šestiúhelníkových tvarů nazývaných ommatidia. Jednoduché oči nebo ocelli jsou v trojúhelníku na vrcholu hlavy. Tyto jednoduché oči jim pomáhají, když jsou ve tmě v pláství, a také vidí své vrstevníky infračerveným viděním.

Jejich složené oči mají ultrafialové vidění a dokážou zaznamenat více květů s nektarem než kdokoli jiný, což je důvod, proč jsou včely pro tuto práci ideální.

Včely tančí

Včely mají tajemný a docela neobvyklý tanec. Jakmile najdou potravu, vrátí se do úlu a začnou tančit, aby svým vrstevníkům sdělili, kde jídlo je.

Existují dva druhy tance: kulatý a kývavý.

První je pohyb v kruzích a střídání ve směru a proti směru hodinových ručiček. Provádí se, když je potrava méně než 109 yardů od úlu.

Druhý se používá, když je výlet delší než 109 yardů a provádí se losováním osmičky.