Po stovky let skupiny původních obyvatel plně využívaly jehličí a různé další sloučeniny sbírané z borovic, které podporují živou imunitu, dýchání a kardiovaskulární a neurologický výkon.

Některé z prvních známých využití borovice pro zdraví se datují do roku 1536, kdy Irokézové dali Jacquesu Cartierovi kůru a jehličí z borovic, aby jej a jeho kriticky nemocnou posádku léčili. Tyto sloučeniny borovice poskytovaly vitamín C, který muži v té době potřebovali k léčbě kurdějí.

Rychlý přechod do současnosti a jehličí a čaj vyrobený z jehličí si získávají významnou pozornost jak vědců, tak lékařů, kteří pracují v oblasti zdraví a wellness.

„Je známo, že jehličí borovice, zvláště ty z východních bílých borovic ( Pinus strobus ), poskytují mnoho různých sloučenin a živin, včetně antioxidantů, vitamínu C, esenciálních olejů, aminokyselin a flavonoidů,“ píše Lance Schuttler pro The Epoch Times .

„Jednou z nejvíce fascinujících sloučenin, o kterých vědci začali znovu diskutovat v roce 2021, je přirozeně se vyskytující kyselina šikimová, která se nachází u některých druhů borovic – jako jsou východní bílé borovice.“

Primární účinná látka v Tamiflu pochází z jehličí

Pokud jde o covid a další formy chřipky a běžného nachlazení, jehličí je silný, ale široce přehlížený lék, který mohl v posledních několika letech zachránit bezpočet životů.

Jehličí je nabité kyselinou šikimovou, která je shodou okolností primární aktivní složkou antivirového léku Oseltamivir, který je také komerčně známý jako Tamiflu.

Tamiflu byl během „pandemie“ prosazován jako lék na čínský virus, zatímco rostlinám, ze kterých jsou odvozeny jeho složky, zejména kyselina šikimová, byla věnována malá, pokud vůbec nějaká, pozornost.

Kyselina šikimová, která byla poprvé objevena v roce 1885 holandským chemikem Johanem Fredrikem Eykmanem, je v biologii známá také jako Shikimate Pathway. Tato cesta je klíčová pro život, zahrnuje sedmikrokovou cestu, kterou používají bakterie, houby, archaea, řasy, někteří prvoci a rostliny pro biosyntézu vitamínů, folátů a aromatických aminokyselin fenylalaninu, tyrosinu a tryptofanu.

„Tyto aminokyseliny pomáhají produkovat neurotransmitery a sloučeniny jako serotonin, melatonin, adrenalin, dopamin, CoQ10 a hormon štítné žlázy – konkrétně pomocí prospěšných střevních bakterií,“ vysvětluje Schuttler.

Další věcí, kterou kyselina šikimová dělá, je podpora zdravých krevních destiček a kardiovaskulárních funkcí u lidí. Podporuje také zdravá střeva a trávicí systém a zároveň zlepšuje integritu a funkčnost myelinové pochvy, tukové látky, která obklopuje neurony a funguje jako „izolace“ pro veškerou jejich elektrickou komunikaci.

„Je také známo, že kyselina shikimová má kromě jiných důležitých vlastností antibakteriální, protiplísňové, antivirové a protizánětlivé vlastnosti,“ dodává Schuttler.

Možná není překvapením, že mnoho chemických kontaminantů, které sužují zásobování toxickými americkými potravinami, zasahuje do šikimátové dráhy. Různé pesticidy a herbicidy, včetně nechvalně známého herbicidu Roundup (glyfosát) od společnosti Monsanto, jsou nepřáteli šikimátové cesty.

„Pesticid vytváří několik různých škodlivých a pozoruhodných účinků, jako je inhibice klíčových enzymů cytochromu p450 a také potlačení funkce genu p53. Tento konkrétní gen vědci volně znají jako ‚strážce genomu‘,“ poznamenává dále Schuttler.

„Pokud jde o šikimátovou dráhu, glyfosát se zaměřuje na tento sedmikrokový proces inhibicí klíčového enzymu známého jako EPSPS (5-enolpyruvylšikimát-3-fosfát syntáza). Když je EPSPS inhibována, je blokována tvorba aminokyselin nezbytných pro produkci bílkovin a rostlina odumírá.“