V blízkosti hlavního vchodu do Velké pyramidy v Gíze byla nalezena 30 stop dlouhá tajná chodba , oznámili egyptští úředníci 2. března.

Tento objev uvnitř 4500 let staré pyramidy – jediné, která stále stojí mezi sedmi divy starověkého světa – by mohl vést k dalším objevům. Článek Nature vydaný ve stejný den jako oznámení také zmínil, že chodba odpovídá na otázky o účelu štítové vápencové stavby před ní.

Vědci z projektu ScanPyramids poprvé narazili na nález 24. února pomocí mionové radiografie z kosmického záření. Potom napájeli endoskop z Japonska malým spojem v kamenech pyramidy a fotografovali chodbu. ScanPyramids od roku 2015 využívá neinvazivní technologii, stejně jako infračervenou termografii, 3D simulace a zobrazování kosmického záření, aby se podíval dovnitř struktury.

Mostafa Waziri, generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky (SCA), uvedl, že chodba byla pravděpodobně vytvořena tak, aby přerozdělila váhu pyramidy buď kolem hlavního vchodu používaného moderními turisty, nebo jiné neobjevené komory.

Předpokládá se, že pět místností na vrcholu pohřební komory faraona Chufua v jiné části pyramidy bylo postaveno za účelem přerozdělení hmotnosti obrovské stavby. Waziri poznamenal, že faraon měl pravděpodobně více než jednu pohřební komoru.

„Budeme pokračovat ve skenování, takže uvidíme, co můžeme udělat, abychom zjistili, co můžeme zjistit pod ním nebo jen na konci této chodby,“ řekl šéf SCA novinářům během mediální konference před ním . pyramidy.

Větší chodba také objevena uvnitř Velké pyramidy

Velká pyramida byla postavena jako hrobka pro Chufu (také nazývaného Cheops) asi 2560 př.nl na plošině v Gíze. Původně stál ve výšce 479 stop, odstranění velké části jeho vápencového pláště snížilo jeho výšku na 456 stop.

Během stejné tiskové konference 2. března byly záběry z endoskopu zveřejněny zástupcům médií. Zobrazovala prázdnou chodbu se stěnami vytvořenými z hrubě otesaných kamenných bloků a klenutým kamenným stropem.

Archeolog Zahi Hawass poznamenal, že chodba zobrazuje „velký objev“, který „poprvé vstoupí do domů a domovů lidí na celém světě“. Dodal, že by to mohlo pomoci odhalit, zda Chufuova pohřební komora po tisících let stále přežila uvnitř pyramidy.

„Za pár měsíců uvidíme, jestli to, co říkám, je správné, nebo ne,“ řekl Hawass, který v roce 2011 tři měsíce sloužil jako ministr pro starožitnosti. Uvažoval, že by ve vesmíru mohlo být „něco důležitého“. pod chodbou.

30 stop dlouhá chodba není jedinou prázdnotou, která se nachází uvnitř Velké pyramidy. V roce 2017 našel ScanPyramids větší prázdnotu o délce nejméně 98 stop. Tato prázdnota, která byla objevena pomocí muografie, se nachází přímo nad Velkou galerií pyramidy.

Stejně jako nedávno objevená chodba vědci 24. února vložili do 98 stop dlouhé prázdnoty endoskop, aby odhalili její tajemství. Tým však v době psaní nenašel žádné artefakty uvnitř delší chodby.