Microgreens (mikrozelenina) se používají jako gurmánské ingredience v luxusních restauracích, ale jídla z těchto míst jsou často dražší ve srovnání s jídly vyrobenými z běžných surovin. Aby ušetřili peníze, zahradníci a domácí kuchaři se naučili pěstovat microgreens doma.

Ale navzdory jejich označení „superfood“ nejsou hladiny zdravých sloučenin, jako jsou fytonutrienty, ve většině odrůd microgreens neznámé. Aby to vědci vyřešili, provedli studii o těchto malých, ale na živiny bohatých superpotravinách.

Jejich zjištění ukazují, že mikrogreeny kapusty a brokolice pěstované buď na okenních parapetech nebo v komerčních podmínkách pěstování jsou plné fytonutrientů, ale hladiny některých sloučenin se mohou mezi těmito dvěma různými prostředími „výrazně“ lišit.

Podrobnosti studie byly zveřejněny v časopise ACS Food Science & Technology.

Bližší pohled na sloučeniny v microgreens

Mnoho zdravotních nadšenců začalo na svých parapetech pěstovat různé mikrozeleniny.

Některé z nejčastěji pěstovaných odrůd těchto malých sazenic jsou z rodiny Brassica , která zahrnuje zeleninu jako  brokolici , zelí, kapustu a hořčici.

Zralé, plně vypěstované verze této zeleniny jsou plné vitamínů, minerálů a fytochemikálií. Podle studie mohou podmínky prostředí ovlivnit nutriční obsah rostlin. 

O hladinách těchto sloučenin v mladých microgreens však není mnoho známo.

V předchozí studii Pei Chen, Thomas Wang a kolegové zjistili, že mikrogreeny červeného zelí obsahují vyšší množství fytonutrientů, které mají antioxidační a protirakovinné vlastnosti ve srovnání s vzrostlou zeleninou.

Ale podobná hodnocení nebyla provedena u jiných sazenic Brassica .

V nedávné studii se vědci rozhodli změřit hladiny polyfenolů a glukosinolátů v brokolici a kapustě . Poté porovnali údaje z těch, které se pěstovaly na okenních parapetech, s těmi, které se pěstovaly v komerčních pěstebních komorách.

Aby vědci pozorovali rozdíly, umístili podnosy s nově vysazenými semeny brokolice a kapusty buď na okenní parapet v přirozeném slunečním světle, nebo do růstové komory s řízenou teplotou a vlhkostí podobné ledničce s umělým slunečním světlem na 12 hodin denně.

Po 10 celých dnech po vysetí výzkumníci sklidili rostliny a změřili obsah fytonutrientů pomocí systému hmotnostní spektrometrie s vysokým rozlišením kapalinové chromatografie. Data ukázala, že brokolice a kapusta microgreens byly bohaté na polyfenoly a glukosinoláty bez ohledu na to, jak byly pěstovány.

Výzkumný tým také zjistil, že existuje značná variabilita v množství jednotlivých sloučenin při srovnání dvou růstových prostředí. Pro ilustraci, tři flavanolové sloučeniny, které přispívají k tmavé barvě rostliny a hořké chuti, byly vyšší v mikrogreenech pěstovaných na parapetu.

Na druhé straně rostliny pěstované v komoře měly vyšší hladiny dvou glukosinolátů, což jsou antioxidační a protirakovinné sloučeniny.

Výzkumníci zjistili, že celkově růstové prostředí pro kapustu a brokolici microgreens ovlivňuje množství jednotlivých fytonutrientů a to by mohlo ovlivnit jejich chuť a potenciální zdravotní přínosy.

Zdravé způsoby, jak začlenit microgreens do vaší stravy

Ať už si mikrogreeny koupíte v nejbližším obchodě se zdravou výživou nebo si je vypěstujete ve vlastní kuchyni, zde je několik zdravých způsobů, jak je používat pro každodenní jídla:

  • Přidejte hrst microgreens do svého ranního zeleného smoothie.
  • Odšťavněte microgreens vámi preferovaným ovocem nebo zeleninou.
  • Jezte microgreens syrové přidáním do salátů.
  • Dodejte polévkám lahodnou dávku živin přidáním mikrozelenin.
  • Udělejte pesto s microgreens.
  • Mezi dva krajíce chleba navrstvěte hrst svých oblíbených mikrozelenin a poté přidejte zdravé polevy, jako je pečená zelenina, sýr a pečené kuře .
  • Nahoře smažené hranolky s microgreens.
  • Vytvořte omelety bohaté na živiny přidáním zeleniny a mikrozelenin.