Studie odhalila, že běžná chemická látka používaná k čištění oděvů může být spojena s rostoucími případy Parkinsonovy choroby , nejrychleji se rozvíjející mozkové poruchy na světě.
Studie byla publikována v Journal of Parkinson’s Disease a provedla ji skupina vědců z Alabamy, Kalifornie, New Yorku a Nizozemska.
Výzkum staví na desetiletích výzkumu, který spojil dlouhodobou expozici TCE s Parkinsonovou chorobou, progresivním onemocněním, které způsobuje poškození nebo odumírání nervových buněk nebo neuronů v bazálních gangliích. To pak snižuje hladiny dopaminu, mozkové chemické látky, která má zásadní roli při kontrole pohybu těla.
Co je trichlorethylen?
Trichlorethylen (TCE) je „ těkavá, bezbarvá kapalná organická chemická látka “. Nevyskytuje se přirozeně a vzniká chemickou syntézou.
Posledních 100 let se k odmašťování kovů používá trichloretylen (TCE). TCE se také používá k chemickému čištění oděvů.
Navzdory zákazu potravinářského a farmaceutického průmyslu od 70. let 20. století se TCE stále používá v mnoha státech ve výrobcích pro domácnost. Některé produkty, které obsahují chemikálie, zahrnují:
- Aerosolové čisticí prostředky
- Čističe koberců
- Čisticí ubrousky
- Odstraňovače nátěrů
- Odstraňovače skvrn
- Lepidla ve spreji
- Čističe nářadí
Můžete být vystaveni TCE jeho vdechováním ve vzduchu, pitím kontaminované vody nebo konzumací potravin, které byly v kontaktu s kontaminovanou vodou.
Chemická látka byla široce používána americkou armádou k odmašťování zařízení. Údaje ukázaly, že kontaminovanou půdu a podzemní vodu lze nalézt v blízkosti mnoha současných i bývalých vojenských základen v zemi.
Po prozkoumání stávajícího výzkumu vědci, kteří studii provedli, uvedli, že TCE může souviset s Parkinsonovou chorobou.
TCE je hrozbou pro pracovníky i veřejnost, varují odborníci
Dr. Ray Dorsey, hlavní autor studie z University of Rochester v New Yorku, varoval, že TCE ohrožuje pracovníky, znečišťuje ovzduší a kontaminuje pitnou vodu již více než století.
Dodal, že globální použití je „voskování, ne ubývání“.
Podle celosvětové studie z roku 2013 zvýšila TCE riziko Parkinsonovy choroby šestinásobně.
Výzkumný tým varoval, že toxická chemická látka může podporovat rostoucí počet případů Parkinsonovy choroby po celém světě.
Podle údajů má v současnosti Parkinsonovu chorobu nejméně jeden milion lidí v USA. Lékaři diagnostikují tento stav u 60 000 Američanů ročně.
Celebrity jako Brian Grant, který hrál 12 let v NBA, vyvinul Parkinsonovu chorobu, když mu bylo 36.
Odborníci se domnívají, že Grant byl pravděpodobně vystaven TCE, když mu byly tři roky, protože jeho otec, který byl v té době mariňák, byl umístěn v Camp Lejeune. TCE kontaminuje americkou vojenskou základnu.
Amy Lindbergová tam byla také odhalena, když sloužila jako mladá kapitánka námořnictva. O 30 let později jí byla diagnostikována Parkinsonova choroba.
Studie také diskutovala o dalších lidech, jejichž expozice byla způsobena životem v blízkosti kontaminovaného místa nebo prací s TCE.
Seznam zahrnoval Johnnyho Isaksona, zesnulého amerického senátora, který odstoupil z úřadu po diagnóze Parkinsonovy choroby v roce 2015. O padesát let dříve sloužil Isakson v Georgia Air National Guard, o které je známo, že používá TCE k odmašťování letadel.
Samotné USA jsou domovem tisíců míst kontaminovaných TCE. Čištění a zadržování musí být urychleno, varovali vědci.
Výzkumný tým také vyzval k dalšímu výzkumu, aby se dozvěděl více o tom, jak TCE přispívá k Parkinsonově chorobě a dalším nemocem.
Dodali, že hladiny TCE v podzemní vodě, pitné vodě , půdě a venkovním i vnitřním ovzduší musí být pečlivě sledovány a že tyto informace musí být sdíleny s těmi, kteří žijí a pracují v blízkosti znečištěných míst. Vědci také lobovali za konečné ukončení používání těchto chemikálií.
Minnesota a New York jsou jediné dva státy, které TCE zakázaly. Navzdory zjištěním Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) z roku 2022, že tato chemikálie představuje „nepřiměřené riziko pro lidské zdraví“, federální vláda dosud její používání nezakázala.
Údaje z dřívějších studií naznačují prodlevu až 40 let mezi expozicí TCE a nástupem Parkinsonovy choroby. Odborníci tvrdí, že to poskytuje „kritické okno příležitostí“.
Na celém světě trpí Parkinsonovou chorobou nejméně šest milionů lidí, včetně 145 000 ve Spojeném království. Mezi další celebrity se zdravotním stavem patří Sir Billy Connolly, Neil Diamond a Michael J. Fox.
Parkinsonova choroba je nejrychleji se rozvíjející neurologické onemocnění na světě. Míra úmrtí a postižení v důsledku nemoci převyšuje jiné stavy.
Lidé s Parkinsonovou nemocí často pociťují ztuhlé svaly, které způsobují jejich zmrazení. Tento stav také způsobuje vedlejší účinky, jako jsou problémy s rovnováhou, třes a zpomalené pohyby.
Můžete zabránit Parkinsonově chorobě?
Přesné příčiny Parkinsonovy choroby nejsou známy a neexistuje žádný známý lék na toto progresivní onemocnění.
Naštěstí existují způsoby, jak zabránit jejímu vzniku a zpomalit progresi onemocnění .
Prevalence Parkinsonovy choroby je asi 0,3 procenta populace nad 40 let. Nemoc postihuje 94 z každých 100 000 lidí.
Riziko rozvoje Parkinsonovy choroby zvyšuje také několik faktorů:
Vyšší věk
Vyšší věk je hlavním rizikovým faktorem Parkinsonovy choroby. Toto onemocnění je velmi vzácné u lidí mladších 50 let, ale šance na rozvoj tohoto stavu se postupně zvyšují, pokud je vám 60 nebo mnohem starší.
Pohlaví
Podle údajů mají muži 1,4krát vyšší pravděpodobnost onemocnění než ženy.
Přesný důvod se stále zkoumá, ale někteří odborníci se domnívají, že estrogen, ženský pohlavní hormon, může být ochranným faktorem.
Expozice prostředí
Neustálé vystavení určitým kontaminantům životního prostředí, jako je TCE a různé látky, vás může vystavit vyššímu riziku rozvoje onemocnění.
To zahrnuje:
- Vzduchem přenášená měď, mangan nebo olovo
- Oxid dusičitý ve vzduchu
- Pesticidy
- Snížené vystavení slunečnímu záření
Komorbidní stavy
S rozvojem Parkinsonovy choroby byla také spojena anamnéza určitých zdravotních stavů dříve v životě.
Tyto stavy zahrnují diabetes mellitus , obezitu, traumatické poranění mozku (TBI) a rakovinu .
Genetika
Parkinsonova choroba má také významnou genetickou složku. Některé typy Parkinsonovy choroby se přímo dědí a mohou se přenést z rodiče na své potomky.
Snížení rizika Parkinsonovy choroby
Parkinsonovu nemoc je těžké léčit a jakmile vám byla diagnostikována, neexistuje žádný lék na její léčbu.
Včasná diagnostika je zásadní pro zvládnutí Parkinsonovy choroby a několik testů s tím může pomoci. Pokud si myslíte, že vy nebo někdo, koho znáte, můžete mít Parkinsonovu chorobu, zkuste neurologické testy nebo genetické testy k identifikaci tohoto stavu.
Jeho progresi můžete zpomalit také pozitivními změnami životního stylu a stravování . Pravidelně cvičte, zvláště pokud jste ve středním věku nebo starší.
Dodržujte vyváženou stravu a vyzkoušejte plán zdravé výživy, jako je středomořská dieta, abyste podpořili zdraví svého mozku a celkovou pohodu.