Čtení u dospělých rozhodně znamená mnohem větší zálibu nežli u dětí. Problémem ale často bývá, že si nedokáží dospělí najít dostatek času a klidu na to, aby si mohli svoje oblíbené knížky sami užít. Často se tak jedinou možností stávají chvíle před spánkem, které ale většinou trestuhodně investujeme do koukání na displeje a monitory.

Čtení před spánkem by ale nemělo být jen jediným časovým oknem, kde se k němu můžeme dostat. Samo o sobě totiž má mnohem více přínosů, než bychom mohli očekávat.

Lepší zapamatování obsahu

Zajímavostí je, že si dokáže naše mysl mnohem lépe zafixovat a zapamatovat vjemy, které máme před spaním. Z toho důvodu je tak naprosto běžné, že se lidé zkouší před spaním i krátce učit. To sice aktivuje naši mysl a nemusí to tak pozitivně ovlivnit usínání, ale opravdu si zapamatujeme, co čteme. Ačkoliv naučná literatura nepatří mezi nejoblíbenější knihy, tak i běžná beletrie může přinést mnohé výhody třeba i v tom ohledu, že se nám bude lépe rozšiřovat slovní zásoba.

Odvyknete si od koukání do telefonu

Problémem moderního světa je opravdu velké množství času, který trávíme u displejů a monitorů, které jsou všudypřítomné. A také před spaním má většina lidí velký zlozvyk v tom, že si krátí poslední chvíle volna před spánkem sociálními sítěmi. Modré světlo ale má tu nevýhodu, že zpomaluje tvorbu hormonů zodpovědných za usínání. Proto vytáhněte zajímavé nejčtenější knihy vašeho oblíbeného žánru a raději si užijte pár desítek minut čtení než další sledování displeje.

Lepší usínání a zajímavé sny

Jak funguje snění uvnitř našeho mozku je i pro dnešní vědce stále dost nepochopenou záhadou. Rozhodně se už ale ví, že se jedná o smíšení fantazie a našich vjemů, které mnohdy sami ani nevnímáme na prvním místě. Není náhoda, že pokud nás něco trápí nebo něco často řešíme, tak se to promítne ve snech. Ve většině případů nejlépe hodnocené knihy obsahují barvité a silné příběhy. To se také může odrazit ve vašem usínání a snech. A přeci jen není nejhorším scénářem pro usínání fakt, že byste si mohli užívat vzpomínek na své oblíbené momenty z četby.