Zde jsou některé z bylin a koření, u kterých bylo vědecky zjištěno, že podporují zdraví mozku a zlepšují kognitivní funkce.
Ashwagandha ( withania somnifera )
Extrakt z ashwagandhy použitý v klinické studii publikované v International Journal of Environmental Research and Public Health prokázal, že zlepšuje výkonné funkce (rozhodování), flexibilitu, psychomotorickou rychlost, reakční dobu, reakci na stres a vizuální paměť, pokud je podáván po dobu 30 dnů. v dávkách 225 nebo 400 mg.
Studie publikovaná v Journal of Ethnopharmacology identifikovala neuroprotektivní fytosložky ashwagandhy s klíčovými farmakologickými účinky u mozkových poruch, Alzheimerovy choroby, amyotrofické laterální sklerózy, úzkosti, poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), autismu, bipolárních poruch, deprese, dyslexie, Huntingtonovy choroby a Parkinsonova choroba.
Skořice ( Cinnamomum zeylanicum )
Studie publikovaná v časopise Current Alzheimer Research ukázala, že skořice má potenciálně neuroprotektivní účinky proti nemocem, včetně Alzheimerovy choroby. Bylo prokázáno, že sloučenina ve skořici známá jako cinnamaldehyd inhibuje hromadění amyloid-beta plaků v mozku – klíčový příznak Alzheimerovy choroby.
Vědci, kteří provedli metaanalýzu 40 studií publikovaných v časopise Nutritional Science, zjistili, že skořice významně zlepšila kognitivní funkce popisované jako učení a udržení paměti.
Gotu Kola ( Centella asiatica )
Studie publikovaná v časopise Evidence-based Complementary and Alternative Medicine zjistila, že 750 mg a 1 000 mg extraktu gotu koly denně po dobu šesti týdnů bylo účinných při zlepšování kognitivních poruch po mrtvici.
Výzkumníci uvedli, že gotu kola poskytuje neuroprotekci různými způsoby účinku, jako je inhibice enzymů, prevence tvorby amyloidních plaků u Alzheimerovy choroby, neurotoxicita dopaminu u Parkinsonovy choroby a snížení oxidačního stresu. Vzhledem k těmto zjištěním studie navrhla, že Centella asiatica je žádaným fytofarmakem s neuroprotektivním účinkem, který se objevil v tradiční medicíně.
Muškátový oříšek ( Myristica fragans )
Studie publikovaná v Journal of Neuroimmunology zjistila, že příbuzný muškátového oříšku, známý jako černý divoký muškát ( Knema laurina , z čeledi Myristicaceae ), nabízí výhody pro mozek a nervový systém. Ve studii tkáňové kultury mozkových buněk vykazoval extrakt z muškátového oříšku silné protizánětlivé a ochranné účinky. Navíc muškátový oříšek podporoval růst mozkové tkáně po období nedostatku kyslíku a glukózy. Vědci dospěli k závěru, že černý divoký muškátový oříšek má potenciál pro použití jako přírodní léčba při rehabilitaci po mrtvici.
Šafrán ( Crocus sativus )
Studie publikovaná v European Journal of Pharmacology prokázala ochranné účinky extraktu šafránu a jeho aktivní složky crocin proti oxidativnímu stresu a prostorovému učení , stejně jako deficitům paměti vyvolaným chronickým stresem u potkanů.
Studie publikovaná v Iranian Journal of Basic Medical Sciences ukázala, že safranal, organická sloučenina izolovaná ze šafránu , může pomoci zlepšit vaši schopnost učit se, udržet paměť a náladu, stejně jako chránit vaše mozkové buňky před oxidačním stresem.
Šalvěj lékařská ( Salvia officinalis )
Šalvěj může pomoci podpořit váš mozek a paměť několika způsoby. Podle studie zveřejněné v časopise Pharmacology, Biochemistry and Behavior se zdá, že zastavuje rozklad chemické látky acetylcholinu , který hraje roli v paměti – jehož hladiny u Alzheimerovy choroby zřejmě klesají .
Ve studii publikované v Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics 39 účastníků s mírnou až středně těžkou Alzheimerovou chorobou konzumovalo buď 60 kapek doplňku šalvějového extraktu nebo placebo denně po dobu čtyř měsíců. Ti, kteří užívali extrakt šalvěje, měli lepší výsledky v testech, které měřily paměť , řešení problémů, uvažování a další kognitivní schopnosti.
Ve studii publikované v časopise Physiology and Behavior bylo prokázáno, že šalvěj zlepšuje paměť v nízkých dávkách u zdravých dospělých. Vyšší dávky také zvyšují náladu a zvyšují bdělost , klid a spokojenost.