Servomotor je elektromechanické zařízení, které vytváří točivý moment a rychlost na základě dodávaného proudu a napětí. Servomotor je rotační pohon nebo lineární pohon, který umožňuje přesné řízení úhlové nebo lineární polohy, rychlosti a zrychlení. Skládá se z vhodného motoru napojený na senzor pro zpětnou vazbu polohy.

Vyžaduje také poměrně sofistikovaný regulátor, často vyhrazený modul navržený speciálně pro použití se servomotory. Vstupem pro jeho ovládání je signál (buď analogový nebo digitální) reprezentující polohu nařízenou pro výstupní hřídel.

Motor je spárován s nějakým typem kodéru polohy, který poskytuje zpětnou vazbu o poloze a rychlosti. V nejjednodušším případě se měří pouze poloha. Naměřená poloha výstupu je porovnána s povelovou polohou, externím vstupem do regulátoru.

Pokud se výstupní poloha liší od požadované, je generován chybový signál, který pak způsobí otáčení motoru v obou směrech, jak je potřeba, aby se výstupní hřídel dostal do vhodné polohy. Jak se polohy přibližují, chybový signál se snižuje na nulu a motor se zastaví.