Pravděpodobně jste si uložili 1000 snímků JPEG, ale víte, co přesně JPEG dělá? Naše chytré telefony a fotoaparáty ukládají obrázky ve formátu JPEG, navíc většina obrázků, které vidíte na internetu, je uložena pomocí komprese JPEG.

Tento formát je všude, ale víte přesně, jak funguje? V tomto videu prozkoumáme kompresní formát JPEG. Toto je poměrně komplikované video, takže může trvat, než si ho několikrát přehrajete, než to celé pochopíte.

JPEG používá ztrátovou formu komprese založenou na diskrétní kosinové transformaci (DCT). Tato matematická operace převádí každý snímek/pole zdroje videa z prostorové (2D) domény do frekvenční domény (aka transformační doména). Percepční model volně založený na lidském psychovizuálním systému zahazuje vysokofrekvenční informace, tj. ostré přechody v intenzitě a barevném odstínu.

V transformační doméně se proces redukce informace nazývá kvantizace. Metoda komprese je obvykle ztrátová, což znamená, že některé původní obrazové informace se ztratí a nelze je obnovit, což může ovlivnit kvalitu obrazu. K dispozici je volitelný bezztrátový režim definovaný ve standardu JPEG. Tento režim však není v produktech široce podporován.