Realitní trh – základní pojmy pro zájemce o nemovitost

Trh s nemovitostmi je obrovský, pokud se tedy na inzeráty bytů nebo domů díváte poprvé, můžete být velmi zaskočeni. Ne každý obyvatel České republiky zná realitní trh z bližšího pohledu, to může mnohdy znamenat neznalost některých slovíček. Nemusíte se bát, poradíme vám, co jaká slovíčka znamenají a během chvíle uvidíte, že to zvládnete i sami. Stačí se pouze soustředit, nejde o nic složitého, nad čím byste strávili několik desítek hodin.

Realitní trh: neznalost pojmů vás neomlouvá

Přesně tak, jakmile si pořídíte nemovitost, už bude pozdě na to, říct si, že jste se v některých pojmech nevyznali. Realitního makléře nebo předchozího majitele to příliš zajímat nebude a vám tak zbydou očí pro pláč. V první řadě je potřeba znát, proč jsou v inzerátech u nemovitostí vypsány vždy dvě plochy. Jestliže si totiž otevřete inzerát, s největší pravděpodobností tam uvidíte podlahovou i užitkovou plochu. V čem je rozdíl a na co je potřeba dávat pozor? Užitková plocha, jak už název napovídá je údaj, který značí všechny místnosti určené pro život v bytě nebo domě. Ať už se jedná o ložnici, obývací pokoj, dětský pokoj, kuchyň, koupelnu nebo záchod. Přesně tak i poslední dvě místnosti se do tohoto údaje započítávají.

trh s nemovitostmi

Podlahová plocha: co je to za údaj?

Realitní trh, jak již bylo řečeno nabízí také údaj, který značí podlahovou plochu. Do této části se započítávají všechny ostatní místnosti nebo obydlí, a to včetně užitkové plochy. To znamená, že se sem bude řadit jak balkón, tak i lodžie. Dále také terasa, sklep, garáž nebo zahrádka. Předem byste si tedy měli zjistit obě hodnoty, zejména pak užitkovou plochu, abyste nebyli ve finále nemile překvapeni. Kromě toho budete tento údaj potřebovat po koupi bytu nebo domu také pro pojišťovnu, která vám sjednává pojištění domácnosti.

Vlastnictví: Družstevní nebo osobní?

Realitní trh však nekončí pouze jedním slovním pojmem. Dalším důležitým faktorem při výběru je vlastnictví bytu. Musíte si ujasnit, co je to družstevní byt a co naopak byt v osobním vlastnictví. U osobního vlastnictví počítejte s vyšší pořizovací cenou, na druhou stranu je možnost zakoupit jej formou hypotečního úvěru. Na družstevní byt vám žádná banka hypoteční úvěr neposkytne, nebudete-li ručit jinou nemovitostí v osobním vlastnictví. Kromě toho po koupi družstevního bytu nemáte majetek plně pod kontrolou, protože jste si zakoupili podíl v družstvu. Pokud se tedy následně rozhodnete byt pronajímat, musíte počítat s možnými komplikacemi. U osobního vlastnictví záleží pouze na vás, koho si do bytu nastěhujete.

Dispozice bytu

V neposlední řadě mohou nastat problémy s inzeráty také v případě, kdy zájemci narazí na dispozici nemovitosti. I tento pojem realitní trh udává a je potřeba ho znát, jinak koupíte byt nebo dům, o který vlastně nemáte sebemenší zájem. Příklad provedeme na nemovitosti, která je dispozičně řešena buď to 2+1 nebo 2+kk. Zatím co první číslo udává, kolik se v nemovitosti nachází místností (bez započtení záchodu, koupelny a předsíně), druhé číslo nebo písmenka značí kuchyň. Jestliže je označení +1, jde o kuchyň, která je samostatná. U označení +kk se jedná o sdílenou místnost s některým z pokojů. Nejčastěji to bývá obývací pokoj. Pevně věříme, že jste si oživili trh s nemovitostmi, který je stále na svém vrcholu.

Další zajímavosti:


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *