Kdy žádat o mateřskou a jak celý proces probíhá

Mnoho žen se zajímá o to, kdy žádat o mateřskou dovolenou a co je potřeba pro to udělat. V první řadě bychom vás chtěli navést tím správným směrem, abyste v tom neměli zmatek. Ještě, než žena porodí, přesněji řečeno 6 až 8 týdnu před porodem lze požádat o peněžitou pomoc v mateřství. Tady je potřeba navštívit gynekologa, který dokument vystaví. Následně ho půjdete odevzdat svému zaměstnavateli.

Kdy žádat o mateřskou: 2. krok

Peněžitá pomoc v mateřství trvá pouhých 28 týdnů, čekáte-li jedno dítě. V případě, že máte dvojčátka či dokonce více dětí, posouvá se tato doba na 37 týdnů. Hlavní podmínkou pro získání tohoto příspěvku je, že musíte být účastník na pojištění. To znamená, že za vás po celou dobu platí zdravotní pojištění zaměstnavatel. Jestliže tomu tak není, nemusíte panikařit. Pokud jste v ochranné lhůtě maximálně 180 dnů od zániků pojištění, rovněž máte právo na peněžitou pomoc v mateřství. Výška příspěvku činí 70 % z vašeho denního vyměřovacího základu.

Dítě je na světě: co teď?

Vy jakožto žena, která porodila dítě si můžete podat žádost o rodičovský příspěvek. Zde už je doba poněkud delší a lhůtu je nastavena na dobu 4 let. Pokud máte o rodičovský příspěvek zájem, musí být v den narození dítěte otec plátcem nemocenského pojištění. Tím to však proces zcela nekončí, vy jako matka musíte tuto skutečnost doložit při podání samotné žádosti. Doklad může váš partner žádat u zaměstnavatele. Částka je stanovena na výši 220.000,- Kč a lze ji rozložit na libovolnou dobu, která ovšem nepřesáhne 4 roky. Výše částky může být omezena také na 70 % čistého příjmu otce dítěte.

Na závěr

V žádném případě si z toho nevěšte hlavu, zbytečně se budete stresovat a negativně tak ovlivňovat své dítě. Věnujte se rodičovským přípravám a těstě se společně s partnerem na své dítě. Pohlídejte si pouze jeden krok, a to při přechodu z peněžité pomoci v mateřství na rodičovský příspěvek. Tady je nutné podat žádost na místní ÚP a taktéž i u svého zaměstnavatele. Nemusíte se bát, se vším vám milé rádi na daných úřadech pomohou a nasměřují vás tím správným směrem. Pevně věříme, že jsme vám dokázali odpověď na otázku, kdy žádat o mateřskou a jak celý proces probíhá?

Další zajímavé články:


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *