Jak sestavit rodinný finanční plán

Byli jste zvyklí doposud žít sami a nyní se to změnilo? Máte partnerku a děti a bojíte se, že nebudete s penězi vycházet? Je potřeba vědět, jak sestavit rodinný finanční plán, na kterém budou srozumitelně napsány příjmy, výdaje a zůstatek. Zůstatek tvoří částka, která vám podle vašich přibližných odhadů zůstane každý měsíc. Samozřejmě, že tato částka nebude každý měsíc totožná, už jen z toho důvodu, že nemáte pokaždé stejné výdaje. Může se stát, že přijdou nečekané výdaje, na které váš rodinný rozpočet nebyl připraven. Ať už se jedná o servis automobilu nebo koupi nové pračky. Bohužel i s těmito výdaji je nutné počítat.

Jak sestavit rodinný finanční plán?

Pokud vám na rodině záleží a zajímá vás, jak sestavit rodinný finanční plán, připravte si tužku a papír. Počítejte také s tím, že vám to zabere nějaký čas. Jasně, je možnost vše rychle sepsat a odejít zpátky ke svému filmu. Bohužel takový plán je vám na nic, protože ve finále zjistíte, že realita je úplně jiná. I když si říkáte, že to přece nemůže být obtížně, když k této činnosti je zapotřebí jenom tužka a papír, tak se mýlíte. Obtížné by to ani tak nebylo, kdyby většina obyvatel v plánování rodinného rozpočtu nedělala tolik chyb.

V první řadě začněte rozhodně s příjmy. Na papír si napište jak vaše, tak partnerčiny příjmy. Tyto částky pochopitelně sečtete, aby se vám plán vytvářel mnohem lépe. Možná se někteří pozastaví, protože nemají společné finance, což u rodin bývá častým problémem. Nevíte žádné tajemství o svém partnerovi nebo partnerce. Každý má svoji hromádku a nejspíš i poličku v lednici. Jestliže máte děti, měli byste peníze odkládat na jednu hromádku.

Co je důležité před samotným plánem?

Před sepisováním výdajů zkuste z příjmů odečíst deset procent. Ptáte se, proč zrovna deset procent? Jedná se o částku, kterou je doporučeno odkládat na případné nečekané výdaje. Jakmile budete mít napsanou částku bez deseti procent, teprve poté si sepište všechny výdaje. Do výdajů pište vše, co utratíte, ať už se jedná o domácnost nebo například kroužky pro děti. Jde o částky, které víte, že na sto procent utratíte každý měsíc. Mimo jiné byste zde měli napsat přibližnou částku, která vám pokryje výdaje za jídlo. I když jde o částku, která je pokaždé jiná, rozdíl bude skoro k nepoznání. Na konec analyzujte váš rozpočet, zda měsíčně vycházíte i s deseti procentním odečtením na odkládání finanční rezervy. V případě, že byste nevycházeli, museli byste svůj plán přehodnotit. Na závěr nezapomeňte, že do výdajů patří i vaše splátky za půjčky nebo úvěry.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář “Jak sestavit rodinný finanční plán

  1. Pingback: Cestování v těhotenství aneb buďte vždy opatrná - ToDáRozum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *